„Při vánočním úklidu nezáleží na domu či bytě, ale na ženě samotné.“

Rozhovor s Evou Petružálkovou o úklidu (nejen) vánočním, o spolupráci a tradicích.

Vánoční úklid. Tisíc různých přístupů, tisíc pocitů, tisíc různých provedení. Ať se nám to líbí, nebo ne, úklid k adventu prostě patří. Můžeme ho prožívat v různých rovinách, může to pro nás být vlastně duchovní prožitek, ale asi se shodneme na tom, že pěkně uklizené prostředí kolem nás nám dělá radost, příjemně nás naladí a v uklizeném je nám dobře.

No jo. Ale jak se k tomu dopracovat? Některým z nás to jde samo, někteří s tím bojují. Advent je čas, kdy se finalizuje na více rovinách, proto je ten úklid k tomu často stres. A možná to není nutné. Existuje nějaký jednoduchý návod, jak si s předvánočním úklidem poradit? Zeptala jsem se na to Evy Petružálkové, vyléčené bordelářky, která vám dokáže poradit, jak jednoduše upravit své návyky tak, aby u vás už bylo vždycky uklizeno a dokázali jste si pořádek udržet.

Evi, téma vánoční úklid. Co si myslíš o tvrzení, že když si člověk prostředí kolem sebe dokáže přes rok udržovat víceméně čisté, pravidelně uklízí, není třeba se před Vánoci strhnout a stačí zase jen běžný úklid?

S tím souhlasím jen částečně. Když někdo uklízí pravidelně a neodbývá to, běžný úklid by stačit mohl. Jestli ale někdo před Vánoci potřebuje generální úklid, ten běžný to nespasí. Takže v první řadě záleží na tom, jak to máme nastavené a co vše v rámci běžného úklidu děláme. Jedna moje kamarádka např. každý měsíc myje okna. Já osobně tohle odmítám, okna si nechávám právě na Vánoce a na jaro. Vánoční úklid je tedy hlavně o nás. Někomu stačí, aby to doma uklizeně vypadalo, někdo potřebuje vydrhnutou každou spáru v koupelně. A od toho se celý proces odvíjí.

Kdy ty sama začínáš s předvánočním úklidem a máš nějaký osvědčený postup?

Snažím se vyhnout tomu, že budu před Vánoci lítat jak hadr na holi, takže začínám v listopadu. Miluju seznamy a následný odškrtávání, takže si vše, co chci udělat, napíšu na papír. A to pak následně, když zohledním, do kdy to musí být hotové, zanesu do diáře. Píšu si každou drobnost, abych ji pak mohla odškrtnout. Napsala jsem mini e-book, ve kterém jsem shrnula 11 tipů, aby byl právě úklid v pohodě a člověk ne nestrhal. Je samozřejmě ke stažení zdarma.

Měla bys radu pro opravdu hodně zaměstnané lidi, kteří se reálně k úklidu dostanou až třeba čtrnáct dní před Vánoci?

Úklidová služba! Anebo – úklid rozdělit do menších kroků, které zaberou rozhodně méně času a dělat to postupně. Jeden den setřít vršky skříní a lustry, druhý den dvířka kuchyňské linky… Takhle se to dá zvládnout, i když nemáte moc času. A nezapomeňte zapojit rodinu. Nevidím důvod, proč by měla vše dělat jen žena, když tam nebydlí sama a když prostě nemá čas, protože chodí do práce, stará se o rodinu a chod domácnosti.

Je nějaká část úklidu, která se tradičně dělá, ale ty ses sama rozhodla ji nedělat, přesunout na jinou část roku a proč?

Před Vánoci ignoruju šatní skříně, šuplíky a poličky. Tím, že má vše své místo, systém a pořádek je tam v podstatě standardně, tak to nepotřebuji. Skříně probírám a otírám od prachu vždy po sezóně, takže v tomto období to není nutné.

Máš děti. Prožíváte nějak speciálně spolu adventní čas?

Mám dva chlapečky – Františka (4r) a Ferdinanda (1r a 9m). Speciálně asi ne. Vyrážíme na vánoční trhy, prohlížíme si výzdobu sousedů a večer koukáme na světýlka… Samozřejmě vyrábíme adventní věnec a kluci lepí vločky na okna – to je moc baví. Letos budou poprvé vyrábět dáreček pro babičky, tak se už moc těším.

Máte nějaký rodinný adventní nebo vánoční zvyk?

Vždy na štědrý den chodíme do lesa nakrmit zvířátka. Líbí se mi, když potkáváme celé rodiny na procházce, všichni jdou s úsměvem a přejí hezké Vánoce… až mě to vždy dojme. A s mojí mamkou a sestrou jsme si vytvořily tradici, že každý rok vyrazíme na trhy v Praze (holky jezdí z Aše, takže je to velký výlet) a tam koupíme jednu ozdobu na stromeček – takovou tu dřevěnou, vyřezávanou. A samozřejmě si dáme svařák!

Zapojuješ do úklidu i rodinu, pomáhají děti a manžel?

Rodinu zapojuju určitě. Muže ne, maximálně tak, že si vezme děti. Pomáhá pravidelně během roku, tak ho nechci prudit i s tímhle, hlavně také pro to, že on nechápe smysl vánočního úklidu a nejradši by ho zrušil. Chlapečci ale pomáhají. Třeba mytí oken jim jde fakt skvěle!

Téma úklidových firem. Přiznám se, že po generálním úklidu celého bytu tajně toužím už několik let. Máš nějakou zkušenost s úklidovými firmami a na co je třeba si případně dát pozor?

Osobní zkušenost nemám, ale přiznávám, že mě to láká. Kdysi jsem v jednom článku četla, že české ženy před příchodem úklidové firmy uklízí a asi bych to dělala i já. Ne ze strachu, že  by to udělali špatně, ale aby si nemysleli, že jsem prase. A určitě nejsem jediná.  Kamarádka jich ale využívá každoročně a nemůže si to vynachválit. Při výběru bych šla po referencích a řídila se doporučením spíš než cenou.

Jaké úklidové přípravky máš ráda, co ráda používáš?

Na chemii moc nejsem a od té doby, co jsem prozkoumala složení běžně prodávaných prostředků, žádné doma ani nemám. Vystačím si většinou se sodou a octem, na koupelnu se mi nejvíc osvědčil mýdlový sliz, který si můžete velmi snadno a levně vyrobit doma. Na okna je nejlepší voda s vodkou a stěrka, případně mikrohadřík.

Chtěla bys ještě něco do dat, aby to bylo úplné?

Snad jen, že na úklidu svátky, a nejen ony, nestojí. Důležitější než blýskavá domácnost je pohoda. Chápu ale, že když žena potřebuje mít vygruntováno a nejede přes to vlak, pohoda nebude. Jak říká klasik: „Hlavně se z toho nepo….“ Přeji vám všem klidné a pohodové Vánoce a v novém roce ať je vám splní aspoň jedno vědomé přání!

Evi, děkuji za rozhovor a přeji Tobě i celé rodině klidný advent a krásné Vánoce!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *