Jmenovky na dárky #2

Dnes tu pro vás mám druhý návod na vytvoření jmenovek na dárky. Tentokrát se při tvoření možná i zašpiníte a po akci bude potřeba trochu uklidit. Nenechte se ale odradit, jde o poměrně jednoduchou techniku, která bude bavit nejen vás, ale určitě hlavně děti. Budeme totiž žehličkou tavit voskovky. A nebojte, žehličku si tím určitě nezničíte! 🙂

 

Co budeme potřebovat:

♠ voskové pastelky – je v zásadě jedno jaké. Kvalita a poměr vosku, z jakého jsou vyrobené, má vliv na to, na kolik se budou tavit a rozpíjet, na fotkách v článku jsou použité ty nejlevnější z běžného papírnictví (moc se nerozpíjely)

♠ široké ořezávátko (případně postačí i nůž)

♠ obyčejnou bílou čtvrtku

♠ pečící papír, žehličku

♠ pravítko, obyčejnou tužku, nůžky, kancelářskou děrovačku

♠ v případě zájmu ještě barevný/efektní skicák na podklad

 

Postup:

Bílou čtvrtku si přehneme napůl a ořežeme si na ní voskovky. Ačkoli se to zdá jako jednoduchý pokyn, velmi rychle zjistíte, že právě s touto částí možná bude trochu problém a hlavně z ní bude dost nepořádku. Voskovky totiž třením o kovovou část ořezávátka velmi rychle “zelektrizují” a odřezky se tak lepí na všechno okolo sebe, zejména na prsty. Manipulace tedy není úplně snadná.

Pokud chcete jen veselé barevné visačky, ořezejte různé barvy voskovek, odřezky prsty promíchejte a případně nalámejte a rozprostřete po půlce čtvrtky (odřezků můžete mít mnohem více než na obrázku).

Pokud jste náročnější a rádi byste své visačky měli elegantnější, můžete si se skládáním odřezků trochu vyhrát nebo zkombinovat jen určité barvy, které se vám budou hodit například k balícímu papíru.

Teď přijde ke slovu žehlička. Čtvrtku ohněte a z obou stran překryjte pečícím papírem (nejlepší je přehnutou čtvrtku vložit do přehnutého pečícího papíru).

Celý “sendvič” zažehlete, stačí párkrát přejet přes papír sem a tam. Doporučuji žehlit na 2 tečky bez napařování, na rozžehlení tenké vrstvy voskovek by to mělo bohatě stačit.

Buďte připraveni na to, že voskovky při rozžehlení pouští mastnotu, která se z velké části vsákne do papíru a vytvoří tak na čtvrtce mastné mapy (opět platí, že čím kvalitnější voskovky, tím víc mastnoty). Proto jste čtvrtku s odřezky před zažehlením vložili do pečícího papíru. Pečící papír kromě toho zachrání i zbloudilé odřezky, které vypadly ze čtvrtky a které byste si určitě neradi rozžehlili po žehlící podložce či žehličce samotné.

Nyní můžete pečící papír i čtvrtku otevřít a překontrolovat výsledek. Na čtvrtce byste měli mít dva shodné, zrcadlově otočené, obrazce. Pokud se vám vosk zdá nedostatečně zažehlený, tentokrát už rozevřenou čtvrtku opět překryjte pečícím papírem a ještě několikrát přežehlete. Je možné, že pokud jste (tak jako já) zvolili nepříliš kvalitní voskovky, barvy už se vám více nerozpijí.

Nyní jsme skončili se “špinavou” prací a ke slovu opět přichází pravítko, tužka a nůžky…

Pro jednodušší a řekněme veselejší variantu visaček stačí si na rub čtvrtky narýsovat obdélníky (např. 6 x 3 cm, velikost záleží ale čistě na vás, já například nic neměřila a obdélníky narýsovala “od oka”).

Obdélníky pak vystřihněte, přehněte na půl, v rohu děrovačkou udělejte dírku na provléknutí stužky a máte hotovo! Nevýhodou je, že zevnitř visaček budou vidět ony mastné mapy, pro vepsání jména obdarovaného je tedy dobré ještě vlepit dovnitř bílý samolepící štítek.

 

Můžete zkombinovat tento postup s visačkami z prvního návodu a ze čtvrtky vystříhat čtverečky 4 x 4 cm, které vlepíte na šestihranný základ.

Kombinace jen dvou rozžehlených barev a tohoto postupu pak může vypadat třeba právě takto.

Ať se vám tvoření daří a máte z něj radost! 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *