Náš příběh

Jak vznikl projekt Advent spolu
Náš tým

Jak vznikl projekt Advent spolu

Jsem vánoční člověk.

Kolem sebe často vidím, že se spíš nosí kabát ze stresu, jak ten předvánoční shon zvládnout a všechno stihnout. Jak oběhnout co nejvíc nákupních center, které praskají ve švech. Jak urvat co nejvíc potravin a „zdravě“ se na Vánoce přejíst. Jak v potu tváře napéct co nejvíc druhů cukroví.

Když se mi narodili kluci, moji Malí medvědi, rozhodla jsem se, že jim takový odkaz Vánoc nechci předávat. Chci a vědomě se rozhoduji k tomu, že Vánoce v medvědím brlohu budou v pohodě. Někdy se to daří lépe, někdy hůře. Ale všichni se snažíme, aby k nám pravidelně přicházela ta pravá vánoční pohoda. A ta nutně nezahrnuje perfektně naklizený byt a dvacet druhů cukroví…

“K Vánocům u mě neodmyslitelně patří advent. Pro někoho je to jen „ten čas před samotnými Vánoci, během kterého musíme vydržet tu mediální reklamní masáž“. Pro mě je to tajuplný čas přípravy, zklidnění a očekávání.”

Proto jsem se před lety rozhodla pořídit do medvědí rodiny nástěnný adventní kalendář. Máme v něm vždy pro každého něco – i pro nás, rodiče. Každý den se u něj s celou rodinou sejdeme, abychom se podívali, co je tam pro nás připraveno.

To byl začátek medvědí adventní cesty…

Jak to všechno začalo (podzim 2016)

V září 2016 mě kamarádka požádala, abych pro její děti ušila adventní kalendář a vymyslela do něj náplň, po které se jim nebudou kazit zuby. No jasně, to je skvělý nápad! Co třeba pohádky a puzzle? A rovnou jsem adventní kalendáře zařadila do medvědího portfolia, aby mohly na Vánoce dělat radost i v dalších rodinách.

Vymyslet, jak na puzzle, byla ta lehčí část celého plánu. Oslovila jsem Lucii Fričovou, úžasnou ilustrátorku a malířku. A ta pro Little Bears namalovala betlém.

O dost náročnější bylo dát dohromady 24 pohádek. I když píšu moc ráda a psaní pohádek mě vyloženě těší, bylo mi jasné, že takové množství ani při nejlepší vůli za měsíc napsat nezvládnu. Naštěstí přišel ve správnou chvíli spásný nápad – co takhle požádat o pomoc lidi v mém okolí? Oslovila jsem tedy své kamarádky, známé, rodinu a další maminky, jestli by pro medvědí adventní kalendář nějakou pohádku nenapsali. Setkala jsem se s mnoha nadšenými reakcemi a postupně začala sbírat nejrůznější pohádky, jednu krásnější než druhou.

A tak – vlastně docela náhodou a taky proto, že mě ty nejlepší věci vždycky napadají za pět minut dvanáct – vznikl ojedinělý projekt adventních pohádek, které pro své vlastní děti píší sami rodiče a další rodinní příslušníci

V roce 2016 odstartovali Malí medvědi  advent se závěsnými adventními kalendáři, jedním betlémovým puzzle a souborem 24 adventních pohádek pro malé medvědy.

A co bylo dál (podzim 2017 a podzim 2018)

Medvědí adventní kalendáře zpříjemnily předvánoční čas už v mnoha rodinách. Věděla jsem, že tento projekt chci znovu zopakovat. Mám velké štětí, protože mám kolem sebe úžasné, kreativní lidi. Proto mě napadlo vytvořit extra stránky a tým lidí, kteří stejně jako já mají rádi advent a kteří se mnou budou tvořit pro vás příjemné adventní místo – web adventspolu.cz.

Vytvořili jsme místo, kde jsme soustředili všechno, co nás k adventu napadá – videa, blog, adventní výzvu pro dospěláky (aby i oni na chvíli zapomněli na všechen stres a nachystali se na Vánoce) a nějaké to adventní tvoření pro děti a s dětmi. A samozřejmě opět Adventní pohádky pro malé medvědy do adventních kalendářů, nové puzzle s obrázky Lucie Fričové i závěsné rodinné adventní kalendáře. To všechno je Advent spolu.

“Věřte, že to nejcennější, co můžete svým dětem během adventu dát, je vaše soustředěná pozornost a společný čas. Nenechte se pohltit předvánočním stresem…”

Krásný advent všem a co nejvíc pohody do vašich rodin přeje celý tým Adventu spolu!

Náš tým

Marie Haklová

Vyrábím a vymýšlím hry, hračky, didaktické pomůcky a další produkty pro děti i dospělé pod značkou Little Bears. Mým přáním je pomoci dětem i jejich rodičům prožívat naplněný společný čas v rodinném kruhu. K tomu je advent jako stvořený. Přijměte pozvání do světa hraček s nápadem a duší.

Barbora Folejtarová

Adventní výzva

Už od dětství si vedu deník, bohužel už nemám tolik času na každodenní zapisování. Proto si vždy v nějakém konkrétním období (jako je právě třeba advent) vedu deník trochu jiného typu – zúčastním se několikadenní výzvy, kdy své dny naplním skutky, na které nenacházím běžně čas. To je velmi obohacující zpravidla nejen pro mě, ale i pro druhé. Čeká nás advent a já chci sebe i vás provést Adventní výzvou – na každý den adventu úkol, který nás přiblíží ke klidným Vánocům, po kterých všichni toužíme.

Tereza Zadražilová

Jsem maminkou malé Aničky a Matěje – na plný úvazek. A tak jako mně předávala v mládí moje maminka zkušenosti s hand made tvorbou všeho druhu, tak i já je mám v plánu předávat své dceři. A nejen jí. Rukodělné práce jsou relax, vášeň a v jistém smyslu i závislost. A advent je skvělá příležitost k tomu, abyste je mohli se svými ratolestmi objevovat i vy.

Monika Horázná

Vaření a pečení je mou velkou vášní. Ráda zkouším nové recepty, které si často upravuji podle sebe tak, aby zbytečně neobsahovaly mouku, cukr a různá umělá ochucovadla. Chci pro vás připravit recepty na jídla, která obohatí váš rodinný stůl nejen v době adventu. Snažím se především o zdravá, jednoduchá a časově nenáročná jídla ze sezónních surovin, abyste nestrávili u plotny příliš mnoho času. Budu ráda, když váš domov naplní vůně vánočního koření a dobrá nálada při společném vaření.